2018-2019 Season TBA


2017-2018 HOLY FAMILY BOYS' BASKETBALL SCHEDULE 


10/29/17
Peewees  SUN 10/29/17 1:00 PM KEVIN v HOLY FAMILY @ PS. 26  (W 32-15)
Bantams  SUN 10/29/17 2:00 PM SEBASTIAN v HOLY FAMILY@ PS. 26 (W 31-12)
Intermediates  SUN 10/29/17 3:00 PM MARGARET v HOLY FAMILY @ PS. 26 (W 48-43)

Rookies  SUN 10/29/17 4:00 PM HOLY FAMILY v ANDREW @ St. Andrew  (W 48-18)
Tyros East  SUN 10/29/17 4:00 PM STAN OPK ( E ) v HOLY FAMILY ( E ) @ PS. 26 (L 41-61)
Juniors  SUN 10/29/17 5:00 PM LOURDES v HOLY FAMILY @ PS. 26   (Game forfeit/ rescheduled)

Tyros West  SUN 10/29/17 8:00PM HOLY FAMILY (N) v ROBERT (N) @ ST. ROBERT (W 74-51)

11/2-11/5

Peewees  THU 11/2/17 6:30 PM HOLY FAMILY v OL HOPE @ Our Lady of Hope (W 21-10)
Bantam  SAT 11/4/17 10:00 AM HOLY FAMILY v ANASTASIA @ MS. 67 (L 9-17)
Rookies  SAT 11/4/17 11:00 AM HOLY FAMILY v MONASTERY @ MONASTERY  (L 27-40)
Peewees  SUN 11/5/17 4:00 PM HOLY FAMILY v AM MART @ PS. 188 (W 23-15)
Juniors  SUN 11/5/17 6:00 PM HOLY FAMILY v OL LOURDES @ Our Lady of Lourdes (L 96-53)

11/11-11/12

Rookies  SAT 11/11/17 12:00 PM HOLY FAMILY v ANASTASIA @ MS. 67 (W 28-24)
Bantams  SAT 11/11/17 7:00 PM HOLY FAMILY v JOAN @ St. Joan (W 19-5)
Tyros East   SUN 11/12/17 1:00 PM MARGARET ( E )  v HOLY FAMILY ( E ) @  PS. 26 (W 60-43)
Tyros West  SUN 11/12/17 2:00 PM OLBS (N)  v HOLY FAMILY (W)  @ PS. 26 (W 70-52)
Juniors  SUN 11/12/17 3:00 PM HOLY FAMILY v NICHOLAS  @ PS. 26 (W 55-49)

Intermediates  SUN 11/12/17 3:00 PM HOLY FAMILY v KEVIN  @ St. Kevin  (L 33-47)
Peewees  SUN  11/12/17 4:30 PM HOLY FAMILY v ADALBERT  @ ST. ADALBERT (W 24-6)


11/18-11/19
Intermediates SAT 11/18/17 8:00 PM HOLY FAMILY v QN PEACE  @ Townsend Harris High School (L15-43)

Peewees  SUN 11/19/17 1:00 PM PANCRAS v HOLY FAMILY @ PS. 26 (W 24-6)
Bantams  SUN 11/19/17 2:00 PM ANDREW v HOLY FAMILY @ PS. 26 (L 20-22)
Rookies  SUN 11/19/17 3:00 PM MEL v HOLY FAMILY @ PS. 26 (W 38-11)

Intermediates  SUN 11/19/17 4:00 PM HOLY FAMILY v NICHOLAS @ PS. 168 (L 20-45)
Juniors  SUN 11/19/17 4:00 PM OL LOURDES v HOLY FAMILY @ PS. 26 (L 58-83)
Tyros East  SUN 11/19/17 4:00 PM HOLY FAMILY (E )  v MARGARET (W) @ St. Margaret (L 46-68)

11/25-11/26

Intermediates SAT 11/25/17 12:00 PM HOLY FAMILY v  SEBASTIAN  @ St. Sebastian (L 17-37)
Peewees  SUN 11/26/17 1:00 PM OLQM v HOLY FAMILY  @ PS. 26 (W 30-3)
Tyro East  SUN 11/26/17 1:00 PM HOLY FAMILY ( E)  v  HELEN ( E)  @ St. Helen (L 51-60)
Bantams  SUN 11/26/17 2:00 PM GREGORY v HOLY FAMILY  @ PS. 26 (L 29-44)
Juniors  SUN 11/26/17 3:00 PM HOLY FAMILY v  MNSA  @ St. Ann (W 72-70 OT)
Rookies  SUN 11/26/17 3:00 PM ANDREW v HOLY FAMILY @  PS. 26 (W 39-19) 
Intermediates  SUN 11/26/17 4:00 PM GREGORY v HOLY FAMILY  @ PS. 26 (L 21-30)
Tyros West  SUN 11/26/17 5:00 PM QN PEACE (N)  v HOLY FAMILY (W)  @  PS. 26 (W 68-42)


12/3

Bantams  SUN 12/3/17 1:00 PM LUKE v HOLY FAMILY @ PS. 26 (L 20-21)
Intermediate  SUN 12/3/17 2:00 PM NICHOLAS v HOLY FAMILY @ PS. 26 (W 36-35)
Rookies  SUN 12/3/17 3:00 PM JOAN v HOLY FAMILY @ PS. 26 (W 44-6)
Juniors  SUN 12/3/17 4:00 PM HOLY FAMILY v MONASTERY @ PS. 26  (L 83-64)


12/10

Bantams  SUN 12/10/17 1:00 PM JOAN v HOLY FAMILY @ PS. 26 (W 27-12)
Intermediates  SUN 12/10/17 2:00 PM SEBASTIAN v HOLY FAMILY @ PS. 26 (W 39-36)

Peewees  SUN 12/10/17 2:00 PM HOLY FAMILY v PANCRAS  @ St. Pancras (W 18-2)
Rookies  SUN 12/10/17 3:00 PM HOLY FAMILY v NICHOLAS @ PS. 168 (W 31-11)
Tyros East  SUN 12/10/17 3:00 PM HOLY FAMILY ( E)  v GREGORY ( E) @ PS. 26 (W 56-43)
Tyros West  SUN 12/10/17 4:00 PM HOLY FAMILY (N)  v QN PEACE (N)  @ PS. 26 (W 105-36)
Juniors  SUN 12/10/17 5:00 PM MNSA v HOLY FAMILY  @ PS. 26 (L 63-65)


12/16-12/17

Tyros West  SAT 12/16/17 10:00 AM HOLY FAMILY (N)  v STAN GPT (W) @ St. Stan Greenpoint (W)
Intermediates  SUN 12/17/17 3:00 PM HOLY FAMILY v MARGARET @ St. Margaret (W)

Juniors SUN 12/17/17 4:00 PM HOLY FAMILY v NICHOLAS @ Martin Luther (?)
Bantams  SUN 12/17/17 6:00 PM HOLY FAMILY v GREGORY @ St. Gregory (L)

1/6-1/7/2018

Intermediates  SAT 1/6/18 2:00 PM HOLY FAMILY v MONASTERY  @ MONASTERY (L)
Rookies  SAT 1/6/18 4:00 PM HOLY FAMILY v JOAN  @ St. Joan 

Juniors SAT 1/6/18 5:15 PM HOLY FAMILY v SH CHTS @ Lourdes (L)
Tyros East  SAT 1/6/18 5:30 PM HOLY FAMILY ( E)  v MARGARET ( E)  @ St. Margaret (W)
Peewees  SUN 1/7/18 1:00 PM OL HOPE v HOLY FAMILY  @ PS. 26 (W)
Bantams  SUN 1/7/18 2:00 PM HOLY TRINITY v HOLY FAMILY  @ PS. 26 (L 14-17)
Intermediates  SUN 1/7/18 3:00 PM QN PEACE  v HOLY FAMILY  @ PS. 26 (L)
Rookies  SUN 1/7/18 4:00 PM HOLY FAMILY  v MEL  @ PS. 184 
Tyros East  SUN 1/7/18 4:00 PM PATRICK ( E)  v HOLY FAMILY (E )  @ PS. 26 (L)

Tyros West  SUN 1/7/18 5:00 PM ROBERT (N)  HOLY FAMILY (N) PS. 26 (W)

1/13-1/14

Peewees  SAT 1/13/18 10:00 AM HOLY FAMILY v OLQM  @ Our Lady Queen of Martyrs (W)
Intermediates  SAT 1/13/18 1:00 PM HOLY FAMILY v GREGORY  @ St. Gregory (L)

Tyros West SAT  1/13/18  3:00 PM HOLY FAMILY v GREGORY @ St. Gregory (W)

Tyros East SAT 1/13/18 7:30 PM HOLY FAMILY v PATRICK @ Patrick (L)
Tyros West  SUN 1/14/18 1:00 PM OL LOURDES (N)  v HOLY FAMILY (N)  @ PS. 26 (L)
Juniors  SUN 1/14/18 2:00 PM OL LOURDES v HOLY FAMILY  @ PS. 26  (L)

Tyros East  SUN 1/14/18 5:00 PM HOLY FAMILY ( E)  v STAN OPK ( E)   @ Epic High School (L)
Bantams  SAT 1/14/18 6:00 PM HOLY FAMILY v SEBASTIAN  @ St. Sebastian (L)

1/20-1/21

Tyros East SAT 1/20/18 1:30 PM  HOLY FAMILY v MARGARET @ St Margaret (W)

Juniors  SAT 1/20/18 2:00 PM HOLY FAMILY v  PANCRAS @ St. Pancras (L)
Peewees  SUN 1/21/18 1:00 PM AM MART v HOLY FAMILY @ PS. 26 (L)
Bantams  SUN 1/21/18 2:00 PM ANASTASIA v HOLY FAMILY @ PS. 26 (L)
Rookies  SUN 1/21/18 3:00 PM ANASTASIA v HOLY FAMILY @ PS. 26 (W)
Intermediates  SUN 1/21/18 4:00 PM MONASTERY v HOLY FAMILY @ PS. 26 (L)
Tyros East  SUN 1/21/18 5:00 PM HELEN v HOLY FAMILY (E )  @ PS. 26 (W)

Tyros West  SUN 1/21/18 6:00 PM HOLY FAMILY (N)  v OL LOURDES (N) @ Our Lady of Lourdes (L)

1/28

Peewees  SUN 1/28/18 1:00 PM ADALBERT v HOLY FAMILY  @ PS. 26 (W)
Rookies  SUN 1/28/18 2:00 PM NICHOLAS v HOLY FAMILY @ PS. 26 (W)
Intermediate  SUN 1/28/18 3:00 PM KEVIN v HOLY FAMILY @ PS. 26 (L)

Bantams  1/28/18 3:00 PM HOLY FAMILY v ANDREW @ St. Andrew (L)
Tyros West  SUN 1/28/18 4:00 PM HOLY FAMILY (N) v HOLY FAMILY (E ) @ PS. 26 (W - West)
Juniors  SUN 1/28/18 5:30 PM HOLY FAMILY v SH CHTS  @ St. Clare  (L)

2/3-2/4

Bantams  SAT  2/3/18 7:00 PM HOLY FAMILY v  PANCRAS  @ Pancras (L)
Tyros East  SAT  2/3/18 6:30 PM HOLY FAMILY ( E) v  PATRICK ( E)  @ ST. PATRICK (L)
Rookies  SUN 2/4/18 1:00 PM MONASTERY v HOLY FAMILY  @ PS. 26 (W)
Tyros West  SUN 2/4/18 1:00 PM HOLY FAMILY (N)  v OLBS (N)  @ OLBS (L)
Juniors  SUN 2/4/18 2:00 PM NICHOLAS v HOLY FAMILY  @ PS. 26 (W)

2/11

Peewees  SUN 2/11/18 1:00 PM HOLY FAMILY v  KEVIN  @ St. Kevin (W)
Tyro East  SUN 2/11/18 1:00 PM PATRICK  v HOLY FAMILY ( E )    @ PS. 26 (L)
Tyro West  SUN 2/11/18 2:00 PM GREGORY (N)  v HOLY FAMILY (N)  @ PS. 26 (W)

Bantams  2/11/18 3:00 PM HOLY FAMILY v HOLY TRINITY  @ HOLY TRINITY (L)
Juniors SUN 2/11/18 3:00 PM PANCRAS v HOLY FAMILY  @ PS. 26 (L)

League:  Catholic Youth Organization (Diocese of Brooklyn)

Deanery #5

Parish:  Holy Family


CONGRATULATIONS COACH MIKE AND THE PEEWEES:

CYO DIVISION B CHAMPIONS!



Coaches:

Clinic:  John Saffian

Peewees:  Mike Fitzpatrick

Bantams:  Rob Klaus

Rookies:  Edison Rocco

Intermediates:  Tony Civitano, PJ Messa (asst)

Tyros East:  Edward Aglubat, Edwin Paghubasan (asst)

Tyros North:  Hector Nieves, Jr, Hector Nieves (asst)

Juniors:  Elmer Remon


Home Gym:  PS 135

For more information please contact Mr. Richie Grolimund or call the Rectory.


An UNOFFICIAL Parents' Guide to the HFCA Class of 2018